dogal-ebeveynlik-9786050811858-021220211843.jpg

Doğal Ebeveynlik

  • 02.12.2021
  • 2 dakika
  • 639 Okunma
  • 0 Yorum
  • 5 Puan

Adem Güneş, çocukları ceza ve mükâfat kıskacına almadan, onlara insan olmanın değeri yaşatarak ebeveynlik etmenin mümkün ve değerli olduğunu dolu dolu bir içerikle aktarıyor.

Arka kapak

Bugün çocuklarda karşılaşılan problemlerin çoğunun temelinde, çocuğun kendi gibi olmasına izin verilmemesi yatar.
Çocuk içinde hissettiği coşkuyla sağa sola koşacak olsa “Bu çocuk hiperaktif mi ne, bir türlü yerinde durmuyor” ikazlarının, bir şeyleri merak edip birkaç soru sorsa “Amma meraklısın sen de yani…” diye alaya almaların, kendisi için seçilen bir kıyafetin rengini beğenmediğini söylese “Sana elbise alanda suç zaten” şeklindeki bastırmaların, bir yemeğin damak tadına uymadığını ifade edecek olsa “Sende de hiç zevk yokmuş” gibi aşağılamaların normal kabul edildiği bir toplumda, çocuğun kişiliğini koruma mücadelesi her anne babanın insanlık görevidir.
Bu kitapta çocukların davranışları “öğrenme”sinin değil “edinmesi”nin, bir başkasını taklit ederek değil kendi “irade”sini ortaya koyarak istenen davranışları kazanmasının yolları üzerine ufuk açıcı bir anlayışla karşılaşacaksınız.
Adem Güneş, çocukları ceza ve mükâfat kıskacına almadan, onlara insan olmanın değeri yaşatarak ebeveynlik etmenin mümkün ve değerli olduğunu dolu dolu bir içerikle aktarıyor.
Doğal Ebeveynlik, duygularındaki özgürlüğü davranışlarında disipline dönüştürebilen, “kendisi olabilen” çocukların anne babalarının yeni yol arkadaşı…   

Editörün görüşü
Ebeveyn olmanın ayrıcalığını ve hassasiyetini bilerek rollerini en doğru şekilde gerçekleştirmenin eşiğinde olan ebeveynler bu kitapta: Çocukla muhatap olurken onun dünyasına girebilmenin önemini; Misafirlikte, “Teyzesi oğlum çay sevmez.” denilen küçük misafirlerin gönül kırıklığını; Ödevini tamamlayamamış küçücük kalplerin kocaman kaygılarını; Eşyayı, dolayısıyla dünyayı tanımak için atılan saf ve bir o kadar da cesur adımların hiç farkına varılmadan nasıl da bertaraf edildiğini; Sahte benlikleriyle toplumun gözüne girmeye çalışan çocukların gayretini; Duyarsız ebeveynlerce duyarsızlaştırılan çocukların masumiyetini; Ebeveynleri rahatsız eden yılışıklığın ve şımarıklığın altında yatan nedenleri; Engellenen çocukların içlerinde oluşturdukları alternatif dünyalarında nasıl da çaresizlik içine düştüklerini; Sosyal benlik algısının nasıl oluştuğunu ve taşıdığı anlamı; Duygularını özgürce yaşayan çocukların kendileri olabilmelerinin getirdiği mutluluğu; Ve nihayet, istediği kılıfa sokmaya çalıştığı çocuğunun iradesine olan hâkimiyetinin kademe kademe azaldığının farkına bile varamayan anne babaların hikâyesini okuyacaklar.
En önemli cümle
Bir insanın en büyük kazancı kendi gibi olabilecek güce erişmiş olmasıdır.
Bu kitap neden önemli
Bugün çocuklarda karşılaşılan neredeyse bütün problemlerin temelinde çocuğun kendi gibi olmasına izin verilmemesi yatmaktadır. Çocuk içindeki coşku dolu hali ile sağa sola koşacak “Bu çocuk hiperaktif mi ne, bir türlü yerinde durmuyor.” gibi ikazların, azıcık merak edip öğretmenine birkaç soru soracak olsa, “Amma meraklısın sen de yani…” diye alaya almaların, kendisine alınacak bir kıyafetin rengini beğenmediğini söyleyecek olsa, “Sana elbise alanda suç zaten…” şeklindeki bastırmaların, damak tadına uymayan bir yemeği ifade edecek olsa, “Senin de hiç zevkin yokmuş” benzeri aşağılamaların normal kabul edildiği bir toplumda çocuğun kişiliğini koruma mücadelesi her anne babanın insanlık görevidir. Çocuktan yetişkin olgunluğu beklemek çocuğa yapılacak en büyük haksızlıktır. Çocuk, çocuk olabildiği kadar kişilikli bir insan olabilir. Çocukluğu engellemeler ve aşağılamalar içinde geçmiş kişiler yetişkinlik yıllarında maalesef agresif, huzursuz, duyarsız, asık suratlı, mutluluğu bir türlü beceremeyen ve kimi zaman zayıf kişilikli halleri ile hem kendilerine hem de çevresindekilere acı veren insanlara dönüşüyorlar. Bu kitapta çocuklara “davranış öğretmek” için onların nasıl da ceza ve mükâfat kıskacına alınacağını değil, insana insan olmanın değeri yaşatılırsa her şeyin doğal seyri içinde nasıl da adım adım gerçekleştiğini bulacaksınız.