kara-panter-9786050834352-221220211030.jpg

Kara Panter

  • 22.12.2021
  • 1 dakika
  • 642 Okunma
  • 0 Yorum

Köleliğin, köle ticaretinin insanlık dışı ve utanç verici bir olay olduğunu tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren bir kitap.

Arka kapak
Kondo ailesiyle birlikte bir Gine kabilesinde yaşayan küçük bir çocuktur. Hayatına mutlu mesut devam ederken bir gün kutsal saydıkları "Cennet Çayırı"nda bir aslanın belirmesiyle işler karışır. Bütün Gine kabilelerinin ulu lideri, Kondo'nun dedesi, Dakarai bunu gelecek felaketin ayak sesleri olarak yorumlar. Nitekim Dakarai yanılmaz ve bir grup Avrupalı kabilelerine saldırmaya başlar. Saldırganlar Fransızlardır ve Gine'yi işgalleri, halkı köleleştirmeleri başlamıştır. Tesadüf eseri işgalci askerlerden kaçabilen Kondo, abisi ve dedesi Dakarai ne yapacak? Peki yakalanırlarsa ne olacak?
Ulak serisinden tanıdığımız Okay Tiryakioğlu'nun kaleminden köleciliği, sömürüyü ve işgali bütün gerçekliğiyle anlatan muhteşem bir roman dizisinin ilk kitabı. Sürükleyici ve kalbe dokunan kurgusuyla Okay Tiryakioğlu'nun ödüllü kaleminin harika birleşimi.
 
Editörün görüşü
Yıllar boyunca yapılan köle ticaretini, yapılan haksızlıkları ve uygulanan vahşeti tüm gerçekliğiyle anlatan bir eser. Köleliğin, köle ticaretinin insanlık dışı ve utanç verici bir olay olduğunu tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren bir kitap.
 
Bu kitap neden önemli
-Köle ticaretini, yapılan haksızlıkları tüm gerçekliğiyle anlatan bir eser. -Köleliğin, köle ticaretinin insanlık dışı ve utanç verici bir olay olduğunu gözler önüne seren bir kitap. -Tutsaklıktan kurtulup özgürleşen Kondo'nun kahramanın yolculuğunu anlatan kitapların ilki. -Dönemin Gine'sinin ve genel olarak Afrika'nın coğrafi, siyasi, ekonomik ve sosyal durumunu gayet iyi açıklayan bir eser. -Köleciliği anlatırken aynı zamanda dönemin politik tarihini, ticari ilişkilerini ve devletlerini anlatan; okuyanına değer katan bir eser.