kurandaki-hayvanlar---ara-bul-9786050839388-231220221626.jpg

Kurandaki Hayvanlar

  • 23.12.2022
  • 2 dakika
  • 374 Okunma
  • 0 Yorum

Kur'an'daki Hayvanlar, içerik olarak seslendiği yaşı ve onun ötesinde büyükleri de heyecanlandıracak nitelikte. Kitabın anlattığı ve hedeflediği konu düşünülünce yapılmak isteneni orijinal bir üslupla ele aldığı söylenebilir.

Arka kapak
Onların Çağrısına Kulak Ver
Birçok varlık gibi hayvanlar da bizlere bir şeyler söylüyor. Onları dinlediğimizde tüm canlılar gibi onlar da üzerinde taşıdıkları özelliklerle Yaratıcılarını tanıtıyorlar. Kitabın bulmacalarında sırlı bir yolculuğa çıkarken gizlendikleri yerlerde şaşıracağınız pek çok şeyi de bulacaksınız.
Okul öncesi okurların çok seveceği bu kitabın meraklıları elbette ki onlarla sınırlı değildir. Şimdi gelin kitabın içindeki "çağrıya" kulak verelim. İyi seyirler.
 
Editörün görüşü
Kur'an-ı Kerim engin bir deniz. İçinde anlamı açık olan ve kapalı olan anlatımlar var. Bu anlamları hayatın değişik aşamalarında değerlendirebilmek insan için bir şaşmaz ve şaşırtmaz reçete. Adeta bir yol rotası. Böyle bir zenginlikten haberdar olabilmenin ilk adımları küçük yaşlarda atılması insanların ileriki yaşları için çok önemlidir. İçeriğini bilmediği, hangi konuların yer aldığından haberdar olmadığı bir kitabın faydasını da göremeyecektir. İnsanı hem dünya saadetine hem ahiret saadetine erdiren bir kılavuza alışabilmek, ondan öğrendiklerini hayata uygulamak ve böylece huzura ermek basamak basamak yapılması gerekendir. Hal böyle olunca da ilk adım olan tanıma/tanışma safhasında ısındıracak o zengin dünyadan haberdar edecek kitaplarından da ehemmiyeti ortadadır. Bu önemli konunun ele alındığı bir kitapla karşı karşıyayız. Yazarı Jenny Molendyk Divleli, Kanadalı bir Müslüman. Bilhassa çocuklara yönelik sosyal medyada yaptığı kitap duyurularıyla takipçilerine yol gösteriyor.
 
En önemli cümle
Bu kitabın her sayfası Kur’an’da bulunan bir hayvanın özelliklerini anlatıyor. Güzel yaratılmış bu hayvanları daha yakından tanımaya ne dersin. Haydi şimdi sayfaları çevir. Her yeni sayfada farklı hayvanların gizlendiğini göreceksin.
 
Bu kitap neden önemli
Kur'an'daki Hayvanlar, içerik olarak seslendiği yaşı ve onun ötesinde buyükleri de heyecanlandıracak bir içerikte. Kitabın anlattığı ve hedeflediği konu düşünülünce yapılmak isteneni orijinal bir üslupla ele aldığı söylenebilir. Çocukların merakını artıracak ve onları Kur'an'a yönlendirecek bu eser birçok yönüyle ele alınmalı. Onlardan biri Kur'anı sevdirmesi ve ondan haberdar etmesi. Bir diğer önemli konu kitabın içinde bahsettiği hayvanlar hakkında bilgi vermesi ve bu bilgiyi verirken tefekkür eğitimi yaptırması. Ayrıca bu kitap "Dikkat Eğitimi" için  de bir materyal niteliğinde. Kitabın sayfalarında gizli nesneleri/hayvanları okurlarına buldururken ulusal olmaktan ötede uluslar arası beğeni kazanabilecek bir kitap da ortaya konmuş.