shutterstock_2089071775-150620221201.png

Çocukları Yazın Okuma Rutinine Alıştırmak için 6 Öğretmen Tavsiyesi

  • 15.06.2022
  • 2 dakika
  • 2367 Okunma
  • 0 Yorum

Okuma masa başında olmak zorunda değildir. Saenz, çocukların yazın okuma ortamlarını değiştirebilmek için kitaplarını dışarı çıkarmalarını tavsiye ediyor. “Televizyonun veya başka cazibelerin olmadığı bir yere gidin ki gerçekten odaklanabilsinler ve okurken rahat etsinler” diyor.

Çocukları Yazın Okuma Rutinine Alıştırmak için 6 Öğretmen Tavsiyesi

Öğretmenlerden gelen bu ipuçlarıyla çocuklarınızın yazın, okuma temposuna girmesine yardımcı olun. Çocukların yaz tatilinde kitap okuması önemlidir. Bu sayede sonbaharda okul tekrar başladığında, öğrenmeye hazır olacaklar! Çocuğunuzun belirlenmiş bir yaz okuma listesi olsun veya bir yaz okuma programına katılsın. Öğretmenlerin verdiği bu 6 ipucu, çocuğunuzun bir yaz okuma rutinine girmesine yardımcı olacaktır.

1. Esnek Bir Program Tutun

New Jersey'de 5. sınıf öğretmeni olan Joe Saenz, ebeveynlere çocuklarını yaz döneminde okuma rutinine alıştırmalarına yardımcı olmak için esnek bir program oluşturmalarını tavsiye ediyor. 

Saenz, "Sabahları uyanıp gece yattıkları tipik bir zaman geçirin" diyor. "Ve bu program dâhilinde, sadece 15 ya da 20 dakika olsa bile, sadece birlikte okumak için bir zaman ayırın.".

2. Okumayı Zevksiz Bir İş Olarak Sunmayın

Teksas'ta 6. sınıf okuma öğretmeni olan Amy Soupiset, ebeveynlere kendi çocuklarının benimsemesini istedikleri aktif okuma hayatını modellemelerini tavsiye ediyor. Çocuğunuz sizin okumayı ne kadar sevdiğinizi ve bunun size ne kadar keyif verdiğini görürse, eğlenceye katılmak için okumak isteyecektir. Örneğin, en sevdiğiniz çocukluk kitaplarınızdan bazılarını neden sevdiğinizi onunla paylaşabilirsiniz. Çocuğunuzla dışarıda gölgeli bir ağacın altında yüksek sesle okuyun!

Ayrıca, kendi favori yetişkin kitaplarınızın başlıklarını çocuğunuzun yanında okuyabilirsiniz. Her durumda, çocuğunuzun sizi okurken gördüğünden emin olun.

3. Dışarı Çıkın

Okuma masa başında olmak zorunda değildir. Saenz, çocukların yazın okuma ortamlarını değiştirebilmek için kitaplarını dışarı çıkarmalarını tavsiye ediyor. “Televizyonun veya başka cazibelerin olmadığı bir yere gidin ki gerçekten odaklanabilsinler ve okurken rahat etsinler” diyor.

4. Rol Değiştirme

Çocuğunuza genellikle yatmadan önce yüksek sesle kitap okuyabilirsiniz. Saenz, çocukların anne babalarına yüksek sesle kitap okumaları için ebeveynlerin ve çocukların arada sırada rollerini değiştirmelerini öneriyor.

Çocuğunuza sadece bilmediğiniz kelimeler konusunda yardım etmekle kalmayacak, aynı zamanda kitap için kendi heyecanınızı gösterirken onların anlayıp anlamadığını da kontrol edebileceksiniz. Bu coşku çocuğunuzu daha fazla okumaya motive edecek!

5. Yazın Kitap Okumayı Bir Aile Deneyimi Haline Getirin

Çocuğunuzu yaz okuma temposuna sokmanın en etkili yollarından biri, herkesi bu sürece dâhil etmektir. Okudukları kitaplarda kendi sevincinizi bile bulabilirsiniz.

Soupiset, “En zengin, en tatlı ve en zorlu hikâyelerden bazıları orta sınıf ve genç yetişkin kurgularıdır.” diyor. “Çocuğunuzla olan deneyimden kazanılacak çok şey var ve bence bundan zevk alacaklar.”.

6. Bir Seriye Başlayın

Hem Soupiset hem de Saenz, çocuklara, ister okul döneminde başladıkları bir kitap olsun, isterse başlamak istedikleri yeni bir seri olsun, yaz boyunca okumak için bir kitap serisi bulmalarını tavsiye ediyor. Bu şekilde, bir kitaptan diğerine geçerken arka plan bilgilerini geliştirecekler ve olay örgüsünü, ortamı ve karakterleri daha iyi anlayacaklar.

Kaynak:https://www.scholastic.com/parents/books-and-reading/raise-a-reader-blog/teacher-tips-summer-reading-routine.html