kitap kurdu olmak istemeyen maya-271220231426.jpg

Kitap Kurdu Olmak İstemeyen Maya

  • 15.12.2021
  • 1 dakika
  • 654 Okunma
  • 0 Yorum

Kitap Kurdu Olmak İstemeyen Maya, okul öncesi çocuklara okumayı sevdirecek eğlenceli mi eğlenceli bir hikâye…

Arka kapak

Elma kurdu, elmanın içinde yaşıyor. Peki ya kitap kurdu? Kitapların içinde mi yaşıyor?

Merhaba, benim adım Maya. Çok merak ettiğim bir şey var. Aranızda kitap kurdunun ne olduğunu bilen var mı? Annemin dediğine göre çooook kitap okursam kitap kurdu olabilirmişim. Fakat aklıma takılan bir soru var: Kitap kurdu kitapların içinde mi yaşar? Kitapların içinde yaşayan bir kurt olmak istemiyorum!

Kitap Kurdu Olmak İstemeyen Maya, bir çocuğun kitap kurduna dönüşme yolculuğunda önyargıları yıkan, eğlenceli mi eğlenceli hikâyesi…

Editörün görüşü
Ailesinin kitap kurdu olmasını istediği Maya, “kitap kurdu olmayı” gerçekten bir kurda dönüşmek olarak algıladığı için korkuyor. Fakat sonrasında kitap kurdunun çok fazla kitap okuyanlar için geçerli bir kavram olduğunu anlamaya başlıyor ve korkusunu yeniyor. Kitap Kurdu Olmak İstemeyen Maya, okul öncesi çocuklara okumayı sevdirecek eğlenceli mi eğlenceli bir hikâye…
En önemli cümle
Elma kurdu, elmanın içinde yaşar. Bir sürü delik açıp yuvasını kurar. Peki ya kitap kurdu? Kitapların içinde mi yaşar? Ben de kitapların içinde mi yaşayacaktım? Ben kitapların içinde yaşayan bir kurt olmak istemiyorum!
Bu kitap neden önemli
Çocukların hayatı her şeyi yaşayarak ve deneyerek keşfettikleri okul öncesi dönem, onlara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması adına oldukça önemlidir. Bu dönemde kitapla tanışan çocuğun dil becerisi ve hayal gücü gelişir. Kelime dağarcığı artar, hafızası gelişir, aynı zamanda rahatlar. Bu dönemde çocuğa, kitap okuyarak kendisini ifade etmesi becerisi kazandırmak önemli bir faaliyettir. Kitap Kurdu Olmak İstemeyen Maya kitabıyla çocuklar, okumanın zevk veren, hayal gücünü harekete geçiren yanını görecekler. Kitap, sosyal becerilerine katkıda bulunacak, duygularını anlamalarına yardım edecek. Yeni kelimeler öğrenecek, olay örüntüsünü kavrayacaklar. Aynı zamanda onlar için bir eğlence ve hayal kurma aracı olacak.