rabbimin-99-ismi---esmaul-husna-ciltli-9786050822052-231220221538.jpg

Rabbimim 99 İsmi-Esma'ül Hüsna

  • 23.12.2022
  • 2 dakika
  • 721 Okunma
  • 0 Yorum

Esma’ül Hüsna, “en güzel isimler” anlamına geliyor. Var mısınız Rabbimizi bu güzel isimleriyle tanımaya ve O’nu daha çok sevmeye?

"Rabbimin isimlerini öğreniyorum, O'nu daha iyi tanıyorum!"

Arka kapak

Kitabın ilk basımı "Biricik Rabbim Ne Güzel İsimlerin" ismiyle yayımlanmıştır.
Allah, “Gizli bir hazineydim, bilinmek istedim.” buyuruyor. Bizden, O’nu tanımamızı ve bilmemizi istiyor. Peki, nasıl tanıyacağız? Elbette O’nun güzel isimlerini ve bunların anlamlarını öğrenerek! Peygamber Efendimiz, “Allah Teâlâ Hazretlerinin doksan dokuz ismi vardır, yüzden bir eksik. O, tektir, teki sever. Kim bu isimleri ezberlerse cennete girer. Onlar şunlardır...” buyuruyor. Sonra da bu kitapta anlatılan 99 Esmaü'l Hüsna’yı sayıyor. Esma’ül Hüsna, “en güzel isimler” anlamına geliyor. Var mısınız Rabbimizi bu güzel isimleriyle tanımaya ve O’nu daha çok sevmeye?

Editörün görüşü
Çocukların karakterinde önemli olacak ve doğruların gerçekte ne olduğunu kapsayıcı bir şekilde öğrenmelerini sağlayacak bir konudur, Allah’ın 99 isminin öğrenilmesi. Bu noktasıyla öğrenilmesi hadislerle de teşvik edilmiş, hatta ezberlenmesi istenmiş olan bu husus çocuk terbiyesinin ve eğitiminin de temelini oluşturmalıdır. Zira hadiste bildirildiği şekliyle insanların doğru karaktere ve ahlak kurallarına ermesinin de çerçevesi çizilmiş olduğu ortaya çıkıyor. Her biri bir ahlak ilkesiyle de karşılık bulan Allah’ın isimleri çocuklara da bu noktasıyla hayat adına önemli bir bilgi olacaktır. Mesela Allah’ın Kuddüs ismi, ahlak ilkesinde temiz olan Allah’ın temiz olmamızı gösteren; Halim olan Allah’ın yumuşak huylu olmamızı gösteren yönleri var. Diğer isimleri de bu şekilde insana ait ahlaki kavramları görmemiz mümkün. Burada önemli bir çizgi de Allah’ın sadece O’nda olan özellikleri konusuna da bu noktadan bakmak ve insanın (tüm varlıkların) olamayacağı / ulaşamayacağı hususları da görmek elzem.
 
En önemli cümle
Hepimiz bizi yaratan Rabbimizi tanımak isteriz. Peki... Nasıl tanıyacağız? Elbette O'nun isimlerini öğrenerek!
 
Bu kitap neden önemli
Allah’ın 99 ismini öğrenmemiz, O’nu daha iyi tanımlayabilmemiz bakımından önemli. Kitabın ön sözünde yer alan “Allah’ın doksan dokuz ismi vardır, yüzden bir eksik. O, tektir, teki sever. Kim bu isimleri ezberlerse Cennete girer.” hadisinde verilen müjdeyle bu bilgiye ulaşmanın ne kadar değerli olduğunu da görmüş oluyoruz. Kitapta çocuklara Allah’ı anlatırken onların seviyesine uygun bir dil kullanılıyor. Rengârenk resimlerle bu anlatım daha da seviyeye uygun hale getiriyor.